Manuální lymfatické masáže

Hlavní stránka » Masáže » Manuální lymfatické masáže

Mízní (lymfatický) systém sestává ze spletité sítě cév zvaných mízní cévy. Odvádějí přebytečnou tekutinu z mezibuněčných prostor. Tato tekutina se mízními cévami dostává do oběhového systému. Ledvinami je pak přebytečná tekutina odváděna z těla. Důležitou úlohou mízního systému je také imunobiologická funkce. Do průběhu lymfatických cév jsou vsunuty lymfatické uzliny, které obsahují velké množství bílých krvinek a působí jako filtr pro choroboplodné zárodky a cizorodé látky.
Součástí tohoto systému jsou kromě lymfatických uzlin i orgány (kostní dřeň, slezina a brzlík).

Zaměření:

Na rozdíl od krevního oběhu je cirkulace lymfy zajišťována mimo jiné stahy lymfatických cév, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání stejně jako poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod. vedou k nedostatečnému odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek – toxinů – ve tkáních a kloubech. Mezi příznaky přetížení lymfatického systému patří pocit únavy, těžkých nohou, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému a psychické podráždění.

Způsob provedení:

Lymfatická masáž představuje soustavu jemných speciálních hmatů, které provádíme určitým tlakem a tempem.. Principem masáže je odvádět lymfu do regionálních uzlin, odkud dál postupuje do centrálních uzlin a v konečné fázi do krve. Je nutné zachovat směr toku lymfy.

Doporučuje se:

Před a po masáži zvýšit příjem tekutin. K nastartování lymfatického systému je dobré absolvovat kúru v rozsahu 10 masáží 1–2× za týden. Poté je vhodné absolvovat jedno ošetření za měsíc.